sâmbătă, decembrie 5

PNL – 15, PSD – 13, USRPLUS – 4, UDMR – 4. Lista câștigătorilor din capitalele de județ

0
395

Liberalii sunt partidul care a trecut primul linia de sosire a alegerilor locale din 27 septembrie în privința reședințelor de județ. Astfel, PNL a câștigat, potrivit rezultatelor parțiale ce urmează a fi confirmate oficial la numărătoarea finală a voturilor, nu mai puțin de 15 municipii reședință de județ. PSD a câștigat în 13 județe, iar USRPLUS a cucerit trei capitale de provincie.

Lista municipiilor reședință de județ, pe partide și candidați (fără București)

 

PNL

Arad (județul Arad):Călin Bibarț (PNL)

Oradea (județul Bihor):Florin Birta (PNL)


Bistrița (județul Bistrița-Năsăud)Ioan Turc (PNL)

Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)

Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)

Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)

Giurgiu (județul Giurgiu):Adrian Anghelescu (PNL)

Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)

Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)

Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)

Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)

Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)

Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)

Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)

Tulcea (județul Tulcea):Ștefan Ilie (PNL)

PSD

Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)

Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)

Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)

Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)

Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)

Craiova (Dolj): Olguța Vasilescu: PSD

Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)

Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți):Marius Screciu (PSD)

Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)

Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)

Alexandria (județul Teleorman):Victor Drăgușin (PSD)

Vaslui (județul Vaslui):Vasile Pavăl (PSD)

Focșani (județul Vrancea): Cristi Valentin Misăilă (PSD)

USRPLUS

Alba Iulia (județul Alba):Gabriel Pleșa (USR-PLUS)

Bacău (județul Bacău):Lucian Viziteu (USR-PLUS)

Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USRPLUS)

Timișoara (județul Timiș): Dominic Fritz (USRPLUS)

UDMR

Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)

Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)

Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)

Târgu-Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (UDMR)

PE

Râmnicu Vâlcea (județul Vâlcea):Mircea Gutău (PE)

FDGR

Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)

Independent

Baia Mare (județul Maramureș):Cătălin Cherecheș (Independent)

Călărași (județul Călărași): incert

Leave a reply